Telefon: 0531 326 32 26    E-Posta: vetdilarakaraca@gmail.com

Hizmetlerimiz

Biyokimyasal Organ Enzim Muayeneleri - Karaca Veteriner Bostanlı

Biyokimyasal Organ Enzim Muayeneleri

Serum biyokimya testi, vücudun birçok işlevine genel bir bakış sağlayan bir kan testidir.
Bir serum biyokimya testi gerçekleştirmek evcil hayvanınız için minimum risk oluşturur ve çoğu durumda bu testten elde ettiğimiz bilgiler çok değerlidir.
Veteriner hekimimiz, serum biyokimya testi için kan alınmadan önce evcil hayvanınızın 8 ila 12 saat boyunca herhangi bir yiyecek almamasını önerebilir. Ayrıca, bazı ürünler bu testin sonuçlarını değiştirebileceğinden, bize evcil hayvanınızın alabileceği herhangi bir ilaç veya besin takviyesi hakkında bilgi verin.

Serum Biyokimya Testi Nedir?

Kan testi, hayvanlarda hastalıkların teşhisine yardımcı olmak için yaygın olarak kullanılır. Ayrıca düzenli sağlık ziyaretleri sırasında evcil hayvanınızın sağlığının durumunu belirlemeye yardımcı olabilir

Bir Serum Biyokimya Testi Bize Ne Anlatır?

Serum biyokimya testi, organın (özellikle karaciğer, böbrekler ve pankreas) sağlığı ve işlevi hakkında çok genel bilgiler sağlamak için kandaki çeşitli kimyasalları ve enzimleri (vücudun kimyasal reaksiyonlarında yer alan proteinler) ölçer. Biyokimya profili ayrıca hastanın kan şekeri seviyesini ve kandaki önemli elektrolitlerin (sodyum, kalsiyum ve potasyum gibi moleküller) miktarlarını gösterir. Aşağıdaki değerlerden herhangi biri bir serum biyokimya profiline dahil edilebilir:

Karaciğer hakkında bilgi sağlamaya yardımcı olan serum biyokimya değerleri arasında ALKP (alkalin fosfataz), ALT (alanin aminotransferaz), AST (aspartat aminotransferaz) ve TBIL (toplam bilirubin) bulunur.
Böbreklerin değerlendirilmesine yardımcı olan serum biyokimya değerleri arasında BUN (kan üre nitrojen) ve CREAT (kreatinin) bulunur.
AMYL (amilaz) ve LIP (lipaz), pankreas tarafından üretilen enzimlerdir.
Elektrolitler, miktar ve diğer elektrolitlere oranla kontrol edilir. Bunlar Ca (kalsiyum), Cl (klorür), K (potasyum), Na (sodyum) ve PHOS (fosfor) içerir. Elektrolit anormallikleri birçok sağlık sorunuyla ilişkilendirilebilir.


Aktif Ziyaretçi 1
Dün Tekil 17
Bugün Tekil 8
Toplam Tekil 15906
IP 100.28.2.72