Telefon: 0531 326 32 26    E-Posta: vetdilarakaraca@gmail.com

Bilgi Köşesi

Köpek Diş Problemlerinde Alacağımız Önlemler - Karaca Veteriner Bostanlı

Köpek Diş Problemlerinde Alacağımız Önlemler

- Bu kez normalin aksine sonrası ve öncesi zamanı!

- Köpeğiniz her yemek yediğinde dişlerinde plak oluşur. Plak, tükürük, yiyecek ve bakterilerden gelişen ve kahverengi tartar oluşumuna dönüşebilen yapışkan bir tabakadır.
Plak yaklaşık 36 saat içinde sertleşerek tartar oluşturabilir. Bu nedenle, köpeğinizin dişlerindeki plakları her gün nasıl çıkaracağınızı bilmek, tüylü arkadaşınızın sağlığı ve esenliği için çok önemlidir.

Kesinlikle köpeklerinizin o masum gözlerine direnmek zor. Ancak köpeğinizi düzenli olarak yemek artıkları ile beslemek plak birikimini artırır.
Bunun pratik çözümü düzenli köpeğinizin dişlerini fırçalamaktır.

- Köpeğinizin ağzını incelerken dikkat etmeniz gereken en önemli şey ağız kokusu ve görsel olarak diş etleri ile birleşme bölgesindeki birikmelerdir.

Tartar, diş etlerinin dişlerden çekilmeye başladığı ve ağrıya, iltihaplanmaya, enfeksiyona ve hatta diş kaybına neden olduğu periodontal hastalığa yol açar.
Köpeğiniz üç yaşına geldiğinde periodontal hastalık erken evrelerindedir ve önleyici tedbirler alınmadığı takdirde, kaçınılmaz olarak ilerleyecek ve kötüleşecektir.
- Veteriner hekimler, köpeklerde periodontal hastalığın şiddetini belirlemek için bir derecelendirme ölçeğine sahiptir. Ölçek 0 ile 4 arasında değişir; burada 0, her şeyin normal olduğu anlamına gelir ve 4, büyük, gelişmiş sorunları gösterir.

- Düzenli yapılamayan diş temizlikleri sonucu dişlerdeki ihmal tartar ile bütünleşir. Bu nedenle biz veteriner hekimler düzenli kontrollerin ardından profesyonel diş temizliğini öneriyoruz. Bir temizlik, tedavi edilmeyen periodontal hastalıkta dişlerde ve metabolik sistemlerde oluşan hasarı durdurur.
Diş temizliği, plak ve tartarın çıkarılmasını sağlamanın açık ara en iyi yoludur. Bu basit prosedür anestezi altında, bir veteriner hekim tarafından yapılır. Temizliğin bir parçası olarak yapılan diş radyografileri , diş eti çizgisinin altında yaşayan hasarları veya sorunları bize gösterebilir.

- Evcil hayvana özel diş macunu ve jelleri diş fırçalarken dikkate alınması önemlidir. İnsan diş macunlarının büyük çoğunluğu, evcil hayvanlarda GI rahatsızlığına ve muhtemelen daha ciddi reaksiyonlara neden olan florür içerir. Yapılan çalışmalar sonucu en iyi seçenek C.E.T. enzimatik diş macunu ve Healthymouth oral jel olarak belirlenmiştir.  • C.E.T. Enzimatik Diş Macunu özellikle köpekler ve kediler için formüle edilmiştir. Köpürtücü madde içermez ve evcil hayvanların yutması güvenlidir. Tatlar arasında kümes hayvanları, malt, sığır eti, deniz ürünleri ve vanilya nane bulunur. Vanilya nane aroması hipoalerjeniktir ve gıda alerjisi olan evcil hayvanlarda kullanılabilir.
• HealthyMouth Oral Gel.. 2014 yılında yapılan bir araştırma, HealthyMouth oral jel ile fırçalamanın plasebo jel ile fırçalamaya göre daha etkili olduğunu göstermiştir. Sağlıklı Mouth jeli, en titiz evcil hayvanları bile cezbetmek için 11 farklı aromada gelir.
Diş fırçalama pratiği 1. Evcil hayvanınız için güvenli bir diş macunu (asla kendinize ait değil) ve evcil hayvanınızın boyutuna göre tasarlanmış bir diş fırçası seçin.
2. Evcil hayvanınızın dişlerini ve diş etlerini açıkça görebileceğiniz iyi aydınlatılmış bir alan bulun.
3. Evcil hayvanınızı bu duyguya alıştırarak yavaş başlayın. Parmak diş fırçası veya parmağınızı kullanmanızı ve evcil hayvanınız duyguya alışana kadar dişlere ve diş etlerine dokunmanızı öneririm.
4. Diş fırçanızı kullanın ve evcil hayvanınızın dişlerini yukarı ve aşağı, ardından yan yana hareketlerle yapıştırın ve fırçalayın.
5. Başlangıçta sizin ağzına dokunmanıza izin vermeyebilir. Unutmayın ki alışkanlıklar sabır işidir.
6. Ardından evcil hayvanınızı ödüllendirin.

Aktif Ziyaretçi 1
Dün Tekil 17
Bugün Tekil 8
Toplam Tekil 15906
IP 100.28.2.72